Peteklere termostatik vana nasıl takılır | Bulut Enerji, ısı pay ölçer, sayaç okuma, kalorimetre
Peteklere termostatik vana nasıl takılır
Peteklere termostatik vana nasıl takılır

Termostatik Vana Montajı Nedir Nasıl Çalışır Nasıl montaj edilmeli

Radyatörlere Termostatik Vana Takılmalımıdır?

 

Bir oda sıcaklığını 22 dereceden 25 dereceye çıkartmak için %30 daha fazla yakıt parası ödemek zorunda kaldığınızı biliyor muydunuz? Termostat vana ayarında 1 °C’lik azalma, yaklaşık %8 tasarruf anlamındadır.

 

Termostatik Radyatör Vanası Nasıl Çalışır?

İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır, oda sıcaklığı ayarlanan değeri takriben 1(C) geçince, termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler. Belli bir süre radyatörden sıcak su çevrimi olmayacağı için oda soğumaya başlar. Oda sıcaklığı ayarladığınız değerden takriben 1(C) aşağı düşünce termostat tekrar vanayı açarak sıcak suyun radyatörden çevrim yapmasına izin verir ve oda tekrar ısınmaya başlar, bu işlem bu şekilde tekrarlanarak devam eder. Termostatik vana sayesinde odaların istenilen sıcaklık derecesine, ayarlamanızı sağlamaktadır.

 

Termostatik Vana Nasıl Takılır?

Termostatik Vana Montajı yapan tesisatçı bu konuda bilgili olduğundan vanayı peteğe kafası yere paralel gelecek şekilde montajını yapar. Termostatik vana takılması sırasında vana ve sensör ayrı monte edilir. Bu şekilde vananın daha iyi görevini yapması sağlanır. Dolayısıyla kalorifer tesisatı daha verimli kullanılabilir. Termostatik vana takılırken vananın görevini yerine getirebilmesi için su akış yönüne takılmalıdır. Termostatik Vana Montajı doğru yapılırsa yakıt tasarrufunda katkısı olacaktır .

×
whatsappTextSite