Kalorimetre ne işe yarar | Bulut Enerji, ısı pay ölçer, sayaç okuma, kalorimetre
Kalorimetre ne işe yarar
Kalorimetre ne işe yarar

Bir ısıtma/soğutma sistemindeki sıvının kullanılan enerji miktarını belirlemek için tüketilen enerjinin ölçümünü yapan ölçüm cihazıdır.

 

Kalorimetre (Isı Sayacı) nedir?

 

Kalorimetre, ısıtma ve soğutma sistemlerinde tüketilen enerjinin ölçülmesinde kullanılan cihazlardır. Merkezi sistem tesisat yapısı kolektörlü (mobil) sistemlerde kullanılır. Isı sayacı, çift sensörü ile gidiş ve dönüş hattı sıcaklıklarını ölçerek arasındaki farkı (Δt) hesaplar. Ayrıca debimetre ile tesisattan geçen su miktarını (m3/h) ölçer.

Ölçülen bu değerler ile tüketilen enerjiyi (kWh) hesaplayan ısı sayaçları entegre haberleşme modülü sayesinde kablolu veya kablosuz haberleşme imkanı sunarak cihazın yanına gitmeden tüketim değerlerinin alınmasını sağlar.

Enerji kalorimetreleri tüketim değerlerinin yanısıra ölçtüğü tüm değerleri (gidiş sıcaklığı, dönüş sıcaklığı, debi) ekranında gösterir, haberleşme ünitesine gönderir. Ayrıca bu değerleri hafızasında saklar.

 

1-      Kalorimetre Nedir ?

 

Kalorimetre merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan ve , her bir bağımsız bölümün ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaya yarayan bir ölçü aletidir. Kalorimetre mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşur ve bir debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesine sahiptir.

 

2-      Mekanik Kalorimetre Nedir ?

 

Mekanik kalorimetre esasen su sayaçları gibi türbin sistemi ile çalışan ve içinden geçen suyun miktarını volumetrik olarak ölçen bir çark sistemine sahip kalorimetredir. Bu kalorimetre sisteminde ölçüm mekanik olarak yapılır hesaplama ise yine elektronik hesaplama ünitesi ile gerçekleştirilir.

 

3-      Ultrasonik kalorimetre nedir ?

 

Ultrsonik kalorimetre , su debi ölçümünü ultrasonik metot ile gerçekleştiren kalorimetre çeşididir. Mekanik bir parça yoktur. Tüm ölçüm ve hesaplama işlemleri elektronik ortamda geçekleşir. Hesaplama ünitesi aynı zamanda debi ölçümünü gerçekleştirir .

 

4-      Mekanik ve Ultrasonik kalorimetrenin farkı nedir ?

 

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre temelde aynı işlevi görsede , ölçüm sistemleri farklısdır. Sonuçta elde edilen ölçüm ve hesaplama bilgisi aynıdır fakat bu sistemlerin birbirlerine karşı avantaj ve dez avantajları vardır. Temiz bir kapalı sistemde her zaman ultrasonik kalorimetre daha iyi sonuç verecektir. Bilinmelidir ki mekanik sistemler zaman içerisinde hep eksik göstermeye meyillidir. Bu eksisk gösterme miktarı ise öngörülemez. Ultrasonik sistemlerde ise bu eksik gösterme oranı daha düşük , sayaç ise zaman içerisinde daha kararlı ve stabil çalışır.

 

5-      Termostatik vana taktırmalı mıyız  ? Neden ?

 

Kalorimetre veya payölçerl isistemlerde ayrıca termsotatik vana taktırmak hem kanunen zorunludur hem de bu sistemleri vermli kullanmak açısında son derece önemlidir. Eğer sistemde termsotatik vanalar yok ise zaten insanların kontrolü dışında bir tüketim var demektir. Termsotatik vanalar oda içerisinde sıcaklık değerlerinin otomatik olarak ayarlanabildiği ve insanları enerji tasarrufuna yönlendiren bir tesisat malzemesidir.

 

6-      Kalorimetre sistemi kuruldu peki nasıl tasarruf edeceğiz ?

×
whatsappTextSite