Konya Enerji Kimlik Belgesi | Bulut Enerji, ısı pay ölçer, sayaç okuma, kalorimetre
Konya Enerji Kimlik Belgesi
Konya Enerji Kimlik Belgesi

Binanız için Enerji Kimlik Belgesini aldınız mı? Daire satışlarında veya kiralama işlemlerinde sorun yaşamamak için bir an önce Enerji Kimlik Belgesini almayı unutmayın

 

Eski binalar ve yeni binalar için Profesyonel ekibimizle hızlı bir şekilde hizmet alabilirsiniz .

 

İletişim İçin : 08504414266

 

 

EKB Nedir?

 

Enerji Kimlik Belgesi, Türk kanun ve yönetmeliklerine göre zorunlu göstergedir. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğinde tanımlanmış ve 1 Ocak 2011'tarihi itibarı ile 50 m² üzerinde inşaat alanına sahip tüm binalara çıkarılması zorunlu hale gelmiştir.

 

Enerji Kimlik Belgesi, verildiği binanın Enerji Performansını göstermektedir ve tıpkı beyaz eşyalardaki gibi A ve G harfleri aralığında bir Enerji Sınıfı alır. A harfi verimli binayı, G harfi ise verimsiz binayı sembolize etmektedir. Burada şuna dikkat etmek gerekmektedir: bir bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlıyorsa, C enerji sınıfını alır. Eğer olması gereken standartlardan daha iyi bir yapı ise B ve A enerji sınıflarını alabilmektedir. Yani C enerji sınıfı, binanın olması gereken azami standartları sağladığını göstermektedir.

 

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye'de yeni yapılan binaların yapı kullanım izinlerinin çıkarılabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi'ni çıkartmak zorunlu olmuştur. Yeni binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için bina enerji sınıfının azami C olması gerekmektedir. Eğer bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılamıyorsa binanın enerji sınıfı C'nin altında olacaktır. Böylece Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemeyeceği için yapı kullanım izni de alamamaktadır.

 

Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgelerini tamamlamaları için ise 2017 yılına kadar süre tanınmıştır. Mevcut binalarda enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani mevcut binanın enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir. Fakat 2017 yılından sonra yapılacak düzenlemeler ile binaların enerji sınıfına göre bir vergilendirme sistemi getirileceği bilinmektedir.

 

Ayrıca 2017 yılından sonra tüm bina alım - satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Böylece satın alan veya kiralayan aldığı yapının Enerji Sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecektir. Ayrıca Enerji Sınıfı yüksek olan binaların yalıtımı, cam-pencere sistemleri ve ısıtma-soğutma-havalandırma sistemlerinin kaliteli ve verimli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle Enerji Sınıfı yüksek olan binalara olan talep gün geçtikçe artacak ve bu da mutlaka yapı fiyatlarına yansıyacaktır.

 

 

 Enerji Kimlik Belgesi Gerekli olan belgeler:  Yapı Ruhsat Belgesi – Mimari proje

 

1-     1-10 daire arası enerji kimlik belgesi 450 TL

2-     11-20 daire arası enerji kimlik belgesi 650 TL

3-     20-30 daire arası enerji kimlik belgesi 850

4-     30 daire üstü enerji kimlik belgesi daire başı 30 TL

 

 

 

 

Konya Enerji kimlik Belgesi

 Enerji kimlik belgesi Konya

Enerji kimlik belgesi Ankara

Enerji kimlik belgesi Antalya

Enerji kimlik belgesi İstanbul

Enerji kimlik belgesi İzmir

Enerji kimlik belgesi Karaman

 Konya Enerji kimlik Belgesi

 Enerji kimlik belgesi konya

×
whatsappTextSite